Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

 

 

 

Pozvánka na besedu
Měk Chýnov srdečně zve všechny,
 kteří si chtějí dozvědět něco zajímavého 
 o Norském království
na besedu, která bude probíhat
 v sobotu 14. dubna 2012 od 19.00 hodin
 v prostorách knihovny
Besedu povede Ing. Martin Mackovič

 

Pozvánka na promítání s následnou besedou

Měk Chýnov srdečně zve všechny,

 kteří si chtějí shlédnout dokument

„Velikonoce v Lužici a pod Lužickými horami“

Promítání s následnou besedou bude probíhat

 ve středu 11. dubna 2012 od 16.00 hodin

 v prostorách knihovny

Besedu povede Mgr. Zdeněk Flídr

 

Pozvánka na promítání s následnou besedou

Měk Chýnov srdečně zve všechny,

  kteří si chtějí shlédnout dokument

 „MYSTERIUM HOERICENSE“

  jedná se o umělecký dokument České televize o historii vzniku a znovu obnovení Pašijových her v Hořicích na Šumavě

Promítání s následnou besedou bude probíhat ve středu 4. dubna 2012

 od 17.00 hodin v prostorách knihovny

Besedu povede Mgr. Zdeněk Flídr

 

 

 29. března 2012

jsme udělali zájezd do Prahy

do Státní opery na NABUCCO

 
 
 
 

Pozvánka na besedu

Měk Chýnov srdečně zve všechny,

 kteří se chtějí dozvědět něco nového a zajímavého

  na besedu, která nese název

Vietnam, má rodná země

 Beseda bude probíhat ve čtvrtek 22. března 2012

 od 16.00 hodin v prostorách knihovny.

 

 

 

 

 

 21. března 2012 odpoledne jsme v tělocvičně ZŚ Chýnov společně s Lukášem Vídenským za pomoci velkého množství různých bubínků přivítali jaro.

bubinkovani.jpg

 

 

 

 21. března 2012 přijela na pozvání pracovnic Měk Chýnov do zdejší ZŠ paní Černá z nakladatelství Fragment. Měla připravené dvě besedy. První byla věnovaná čtvrtým ročníkům a další byla zaměřená na šesté ročníky.Čtvrťáci se dozvěděli něco více o životě a díle Thomase C. Breziny a šesťáci si povídali o řecký bájích.

beseda-pro-ctvrte-rocniky-s-pani-cernou-z-nakladatelstvi-fragment.jpg

 

 

Zpráva do Občasníku o dění v Měk Chýnov od září do prosince 

Dobrý den vážení čtenáři Občasníku,

 

 

čas uběhl jako voda a už zase sedím u stolu a píši článeček o dění ve zdejší městské knihovně. Dříve, než se rozepíši o plánovaných akcích pro nadcházející měsíce, ráda bych se na chvíli vrátila k uplynulému období. V minulém čísle jsme se rozloučili v září. Děti nastoupily po prázdninách do školy a také my v knihovně si pro ně připravili skromný program. Pevně věřím, že se nám podařilo děti trochu poučit a možná i pobavit.
19. září jsem do školy mezi druháky přivedla impulzivního a akčního ilustrátora Adolfa Dudka, který dětem objasnil základy ilustrování knih a vysvětlil jim, že ilustrátorem se může stát téměř každý. beseda-s-ilustratorem-adolfem-dudkem--19.9.2011--2.-rocnik-zs-cynov.jpg
 
První týden v říjnu, jako již každý rok, oslavuje naše knihovna tzv. „TÝDEN KNIHOVEN“. Učitelé českého jazyka ze zdejší základní školy vytvořili rozvrh, podle kterého postupně jednotlivé třídy navštěvovaly městskou knihovnu a knihovnice děti seznámily s chodem a pravidly knihovny a na závěr měly pro děti připravené malé kvízy a soutěže.
 
 
 
Poslední akcí, kterou jsme škole nabídli, byla beseda pro šesté ročníky se zástupkyní nakladatelství Thovt ,paní Andrtovou. Zmíněná dáma zasvětila žáky do procesu vzniku knihy a pozorní školáci si na závěr besedy mohli zahrát dobrodružnou hru a byli po zásluze odměněni.beseda-s-pi.-andrtovou--7.11.2011--6.-rocnik--soutez.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
Již několikrát jsem uvedla, že bych byla velice ráda, kdyby se námi povedlo, každý měsíc uspořádat v knihovně výstavu na určité téma. Občas je tento závazek náročný na čas a organizaci, ale zatím se nám jej daří plnit.
 V září dýchala knihovna optimismem a teplem. Byla totiž vyzdobena obrazy a patchworkem Marty a Dany Svárovských z Pelhřimova.
 Na říjen jsme se připravovali opravdu pečlivě. Tento měsíc jsme věnovali výstavě uspořádané k památce 70. výročí od úmrtí Mistra Františka Bílka. Velký dík patří Vám všem, kteří jste velice ochotně s námi spolupracovali a zapůjčili své cenné artefakty od Františka Bílka. Bez Vašich příspěvků by byla výstava neúplná a neosobní. Ještě jednou velice děkujeme.
Měsíc listopad je již tradičně rezervován pro paní Evu Wernerovou Malkovskou. Každý rok se těšíme na to, jací umělci s paní Malkovskou přijedou a jakou show pro nás připraví.
Chci také  poděkovat  paní Marcele Blahové a panu Bořivoji Prokopovi, kteří reagovali na podnět, aby jste  se pochlubili a nebo možná  jenom inspirovali zdejší obyvatele svými zahrádkami. Fotky zahrádek přikládáme a mně nezbývá než napsat - vybudovali jste si vskutku příjemná místečka k relaxaci. Upřímně gratuluji a doufám, že se v dalším kole zapojí větší počet odvážlivců. Téma pro toto číslo bych zvolila „Momenty ze života našich dětí“.
V neposlední řadě také ráda vzpomenu  příjemná sobotní odpoledne se sympatickou dvojicí Eva Fučíková a Radoslav Šilar. Dvakrát jsme se s nimi „ocitli“ na Novém Zélandě a pokaždé to bylo velice zajímavé a poučné. Rádi s vámi budeme Evi a Radoslave cestovat dále.
Pomaličku jsme se přehoupli do adventu a v čase vydání Občasníku už bude zajisté v knihovně vládnout předvánoční atmosféra. Chtěla bych Vás všechny pozvat na výstavu betlémů, která bude k vidění v prostorách knihovny do konce tohoto roku. Betlémy přislíbili zapůjčit Mgr. Zdeněk Flídr ze Zárybničné Lhoty a pan Antonín Pajtl z Tábora. Výstavu opět doplní drobné upomínkové předměty od regionálních umělců. (Keramika od paní Orlando z Pacova, patchworkové drobnosti od Dany Svárovské z Pelhřimova, dřevené ozdůbky od pana Arnošta ze Soběslavě a v neposlední řadě šperky a ozdobičky vyrobené z korálků od paní Radostové ze Křeče. Jelikož jsme stále ještě na prvním místě knihovna, domluvili  jsem se s nakladatelstvím Thovt a oni nám propůjčili několik knih do komisního  prodeje. V knihách z nakladatelství Thovt se velice rychle zorientujete a snadno pochopíte pro jak velkého nebo vyspělého čtenáře jsou určené. Na toto téma jsem již jednou do Občasníku psala. Nyní pouze uvedu, knihy z Thovtu s námi rostou, první knihy jsou plné obrázků, v dalších nalezneme menší obrázky a začíná se objevovat krátký  text s velkými písmenky, další řada vybízí ke čtení rodiče a děti společně, v následujícím stupni už dokonce nalezneme i malá dobrodružství  atd.
Město Chýnov vydalo kalendář na rok 2012. Tímto kalendářem jsme chtěli zaznamenat několik okamžiků, které se odehráli v roce 2011, kdy Chýnov slavil 1030 let od první zmínky o jeho existenci v Kosmově kronice.  Kalendář je v prodeji v Měk Chýnov za 85,- Kč.
Mimo toho prodáváme také farní kalendář a kalendář z atelieru  Šechtl&Voseček.
K Vánocům patří betlémy a aby jich nebylo málo, vyjeli  bychom ve středu 28. prosince 2011 do Třeště – města betlémů. Plánovaný odjezd z Chýnova bude v 8.30 hodin a předpokládaný návrat bude v 17.30 hodin.
Pomaličku jsme se dopracovali až ke konci roku, a tak bych Vám velice ráda popřála šťastné, veselé a v pohodě prožité svátky vánoční a do nového roku 2012 pevné zdraví, mnoho lásky a radosti.
 
 
Říjen

Ráda bych pozvala všechny zájemce o cestování na besedu o Novém Zélandu. Přednášet bude  Eva Fučíková. Aby mohli přijít i ti, co  jsou během pracovních dnů časově vytíženi, naplánovali jsme besedu na sobotu 8.10. 2011 na 19. hodinu. Beseda proběhne jako vždy v Měk Chýnov.  Těšíme se na viděnou.

skenovani0001.jpgMěsto Chýnov si Vás dovoluje pozvat na výstavu, která nese název "František Bílek a Chýnov"

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 14. října 2011 v 17.00 hodin v Měk Chýnov

 

 

 

 

 

 

 

 

Září

 img_1647.jpgV pondělí 19. září přijel do Chýnova   ilustrátor Adolf Dudek a besedoval s druháky o ilustrování knih. Pan Dudek je opravdový "showman", beseda byla živá, děti skvěle spolupracovaly a nikomu se nechtělo končit. Adolfa Dudka určitě  někdy zase pozveme.

 

 

p9051394.jpgPracovnice Měk Chýnov si Vás dovolují pozvat na výstavu obrazů a patchworku z dílny pelhřimovských dam Marty a Dany Svárovských. Výstava bude slavnostně zahájena vernisáží v pondělí 5. září 2011 v 17.00 hodin. Obrazy a patchwork budou k vidění v prostorách knihovny do konce měsíce září.

 

 

 

 

 

Srpen

 

batika.jpg

 

 Červenec

Ve středu 20. července 2011 jsme podnikli zájezd do Týna nad Vltavou na otáčivé hlediště na divadelní představení "Na tý louce zelený". Počasí nám příliš nepřálo. Už od rána  bylo zamračeno a k večeru začalo i slabě pršet. Nicméně, když už jsme měli vstupenky zakoupené,  rozhodli jsme se zkusit štěstí. Už už jsme si mysleli, že se na nás štěstí usmálo, když tu zhruba  po dvoutřetinách hry začalo silně pršet a herci museli představení ukončit.  Domnívám se ale, že nikdo z nás svého rozhodnutí vyjet do Týna nelituje  a slíbili jsme si, že po nějakém čase se tam podíváme znovu.

5.jpg

V sobotu 9. července 2011  v 10 hodin jsme zahájili výstavu, která nese název

 "150 let poštovního úřadu v Chýnově".

 Výstavu je možné shlédnout v prostorách městské knihovny a to do konce srpna.

 

 

 

 

Červen

dscf1411.jpgVe středu 22. června 2011 proběhlo v místní knihovně pasování prvňáčků na "RYTÍŘE ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO".

Prvňáčkové se se zdejší  knihovnou seznámili již v říjnu roku 2010, ale to téměř nikdo z nich ještě neuměl číst . Slíbili nám tedy, že až se naučí číst, přijdou do knihovny znovu a společnými silami nám přečtou nějakou pohádku. A tak se také stalo. Děti splnily úkol a aby  neodcházely z knihovny bez odměny, dostaly od nás čtenářský průkaz a byly pasovány panem místostarostou na rytíře řádu čtenářského.

 

Ráda bych vás informovala o projektu "Čtení pomáhá". Cílem tohoto projektu je vést děti ke čtení a současně i pomoci druhým. Základním principem  je, že registrovaný čtenář získá za přečtení každé z doporučených knih kredit 50,- Kč, který může věnovat na některou z charit dle výběru. Bližší informace naleznete na webu www.ctenipomaha.cz

 

Prosíme občany laskavě za pochopení, neboť v úterý 14. června 2011 bude knihovna pro veřejnost uzavřena. V jejích prostorách proběhne setkání knihovníků a informačních pracovníků. Děkujeme

Blíží se prázdniny a  mnozí z vás budete mít spoustu volného času. Přinášíme vám tip na vhodné využití volného času a  zároveň pozvednutí svého uměleckého ducha.  Městská knihovna Klatovy pod záštitou starosty města Klatovy vypisují XXI. ročník amatérské soutěže v oboru literárních prací "LITERÁRNÍ ŠUMAVA 2011" Podmínky soutěže naleznete na www.knih-kt.cz/akce/LS2011.php

Květen

Pozvánka na výstavu grafiky paní Marie M. Šechtlové
p5209991.jpgzveme Vás i Vaše přátele na výstavu   paní Marie M. Šechtlové "Grafika a kniha". Slavnostní zahájení výstavy proběhne v pátek 20. května 2011 v 17.00 hodin v Měk Chýnov. Promluví Pavel Eybert, zahraje Jakub Valeš. Výstava potrvá do konce června 2011.

 carodejka.jpgV pátek 13. května 2011 nás čeká nemilá práce. Máme za úkol rozloučit se s pohádkovými postavičkami   paní Vítězslavy Klimtové a zároveň také už musíme ukončit výstavu čarodějek ve vchodu. Pohádkové postavičky budou putovat do knihovny v Plané nad Lužnicí a čarodějky se konečně vrátí ke svým zhotovitelkám  domů. Ještě jednou velice děkujeme vám všem, které jste byly ochotné věnovat část svého volného času na zhotovení čarodějnic  a nenechaly  si své výrobky pouze doma, ale svými úžasnými díly jste nám pomohly krásně vyzdobit městskou knihovnu.  Velké díky patří dámám z Domova pro seniory v Chýnově , které pod vedením paní Elišky Hojsákové vyrobily úchvatné čarodějky, dále také vychovatelkám ze ZŠ Chýnov, konkrétně paní Příplatové a paní Drdové, které  na zdejší knihovnu nikdy nezapomenou a vždy vyrobí fantastické dekorace pro jakoukoliv příležitost.

2011 podnikneme malý výlet do Prahy na exkurzi do Bílkovy vily. Odjezd je v 9:00 od chýnovské knihovny. Na  10:30  je v Praze objednán průvodce.  Prohlídka vily trvá přibližně hodinu a půl. Odpolende bude osobní volno (možnost prohlídky zahrad, historického centra, ...)

Odjezd do Chýnova je naplánován na 17:30 z Florence. 

Orientační cena dopravy je 300,- Kč (záleží na počtu účastníků.).

Duben

"dscf0968.jpgVe středu 27. dubna 2011 jsme  se vypravili s městskou knihovnou na výlet, který byl odměnou pro nejpilnější čtenáře. Nejprve jsme jeli do soběslavské knihovny. Už z venku bylo vidět, že knihovna není obyčejná. Je součástí hradu. Vyslechli jsme si přednášku o historii hradu a následovala prohlídka knihovny. Knihovna má skleněné stěny a proto je z ní vidět vnitřek hradu. To se nám moc líbilo.
Potom jsme jeli do Kamenice nad Lipou. Shlédli jsme pohádkové divadelní představení a prohlédli jsme si zdejší knihovnu. Byla malá, ale pěkná. Zajímavostí bylo, že je rozdělaná  a jednotlivá oddělení se nacházejí v samostatných budovách. Pak jsme šli na zámek, kde vystavují staré hračky. V parku u zámku jsme viděli posvátnou lípu, které je 700 - 900 let a díky zásahu blesku má větve delší než kmen.
Výlet se nám líbil a shodli jsme se, že chýnovská knihovna žádné změny nepotřebuje. Jenom škoda, že není také na hradě. "

                                                                                                                              Jakub a Jan Hesovi

img_1024.jpgOd úterý 26. dubna do pátku 13. května hostí chýnovská knihovna patnáct  loutek a pohádkových bytostí z dílny paní Vítězslavy Klimtové.

 

 

 

 

 

 

 

Měk ve spolupráci s Římskokatolickou církví v Chýnově uspořádají  ve čtvrtek 21.dubnc od 9.00 hodin na faře v Chýnově     "VELIKONOČNÍ DÍLNU".

Vstupné je 20,- Kč.    Přezůvky a vyfouklá vajíčka s sebou.
 
 
Ještě tentýž den odpoledne v 16.00 hodin v knihovně přivítáme Ing. Jiřího Fišera, s kterým procestujeme Island.
 
 

V pátek 15. dubna podnikneme  zájezd do Prahy do HDK na muzikál "Jesus Christ Super Star". Odjezd z Chýnova je v 16.30 hodin, představení začíná v 19.00 hodin. Cena vstupenky je 490,- Kč, předpokládaná cena dopravy je 200,- Kč. Plánovaný návrat do Chýnova kolem půlnoci.

 

 Vážení přátelé dobrých knih,

mám velikou radost, že vám mohu napsat, že PhDr. Pavel Toufar vydal další novou knihu. Kniha nese název  "Gagarin. Byl první?".   Křest knihy je naplánovaný na 7. dubna v 16:00 ve známém Paláci knihy Luxor v Praze na Václavském náměstí.  Kmotry knihy budou prof. Vladimír Kopala, DrSc, PhDr. Jaroslav Sýkora, Jan Petránek, Ing. Oldřich Pelčák a Ing. Vladimír Remek.

 

 

V úterý  5. dubna od 17.00 hodin bude v knihovně paní Mikulová přednášet o kapličkách a božích mukách na Táborsku.

 

 

         Knihovna ve spolupráci se ZŠ Chýnov

                  podnikne 1.dubna další 

                    "Noc s Andersenem".

 

skupina-d.-salatove.jpg

 

 

skupina-hanky-zaver.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V neděli 6. června jsme opět navštívili Hudební divadlo v Karlíně a operetu "Polská krev".

 

 V měsíci květnu uspořádal FOKUS v knihovně prodejní výstavu u příležitosti 10. výročí jeho založení.

 

 

V úterý 4. 5. jsme navštívili pražské divadlo Kalich a komedii "Na hniličko".

 

Ve čtvrtek 29. 4. se uskutečnila beseda s PhDr. Pavlem Toufarem o lidových zvycích během roku.

 

V pátek 26. 4. sehrálo divadélko Tyjátr z Pacova v kulturním domě komedii Františka Nepila "Noc a skála".

 

9. 4. se uskutečnil druhý zájezd do Hudebního divadla v Karlíně. Jely dva autobusy s 80 účastníky. Hlavní roli Carmen hrála a zpívala Lucie Bílá.

 

8. 4. nám pan František Zeman vyprávěl a promítal filmy ze své cesty po Transsibiřské magistrále. 

 

 

 

Vyhodnocení soutěže o nejhezčí velikonoční vajíčko

 

Cena za aktivitu 

Domov seniorů Chýnov

 

Zdobená vajíčka

Protože bylo velice těžké rozhodnout, která vajíčka jsou nejhezčí a která méně hezká, vyjmenujeme všechny, kdo nám ta krásná vajíčka zapůjčil, a to abecedně:

Tradiční:

paní Mikulová, Pivoňková, Šimáková a Štachová

 

Volná:

paní Bardová, Doubková, Douchová, Musilová, Strnadová a Zákostelecká

 

Zvláštní cenu si zaslouží paní Musilová z Kloužovic za peníkovou chaloupku a paní Seidlová, Fialová a Soukalová z Měšic, které nám zapůjčily nádherné vyšívané dečky.

 

Děkujeme i všem ostatním, kteří se podíleli na naší velikonoční výstavě.

 

 

V pátek 26. března jsme společně se školní družinou a Římskokatolickou farností (panem Mgr. Mikulou) trávili "Noc s Andersenem". Pravda je, že děti ve dvou skupinách navštívily věž a kostel a dostaly k tomu krásný výklad od pana Mikuly, pak hledaly poklad v parku za kostelem (starý hrnec s klasickými českými pohádkami pod kořenem stromu) a v knihovně jsme si pak pohádku přečetli. Pro starší děti jsme měli povídání o historii Velikonoc a pak jsme si zkusili testík. Děti dostaly nějaké mlsky a odešly s paními učitelkami na pokračování noci do školy. 

  

 

 

V lednu 2010 jste mohli vidět  grafiky a exlibris dětí z kroužku, který vede pan Miroslav Petřík v Domě dětí v Týně nad Vltavou. 

 

V pátek 4. prosince 2009 se uskutečnila v Městské knihovně vernisáž "Vánoční výstavy". Začátek  v 16.30 hodin. Na začátek vystoupily děti z mateřské školky a ze Základní školy v Chýnově. Vystavovovaly se  unikátní fotografie betlémů pana doc. Tyllnera a staré hračky. K zakoupení byly i různé maličkosti včetně zlatomedové koule s vánočním pozdravem z Chýnova. Výstava trvala do konce roku 2009.

 V pátek 13. listopadu  jsme vernisáží otevřeli výstavu obrazů Evy Malkovské  - předvánoční prodejní výstavu na této vernisáži spojená s módní přehlídkou Zuzany Jirsové. Výstava pokračovala až do Vánoc.

 

Ve čtvrtek 29. 10. paní Štěpánka Jirásková s několika dětmi a jejich maminkami odpoledne vydlabávala dýně a po setmění s těmito lampionky vyrazily na procházku Chýnovem.

Ve stejný den od 18.00 se v knihovně sešly členky klubu důchodců na besedě panem ing. Janem Bednářem, který promítal fotografie a vyprávěl o své dobrodružné cestě malým letadlem na sever Skandinávie.

 

Městská knihovna uspořádala zájezd do Divadla Na Fidlovačce v sobotu 12. 12. 2009 na komedii "Divotvorný hrnec". Odjezd z náměstí je ve 14,30 hodin, začátek představení je 19,30 hodin. Volný čas jsme využili na procházku předvánoční Prahou.

 

Ve čtvrtek 15. 10. 2009 zástupce police OO Chýnov promítl seniorům film "(Ne) bezpečný věk" - Jak se chránit před okradením - Jak předcházet riziku přepadení- Jak se vyhnout podvodu - Jak zabezpečit majetek - Jak se chovat v silničním provozu. Tento velice důležitý a poučný film pro starší spoluobčany doplnil policista příklady ze své praxe zde v Chýnově a okolí. Rozvinula se beseda, byla to vydařená akce.

 

V říjnu vystavovala fotografie opět Simona broukalová "Etiopie, kolébka zapomenutých civilizací".  a 22. 10. s veřejností posedovala o této zajímavé zemi. Vyprávění se nám moc líbilo, takže jsme se domluvili na další a to na čtvrtek 10. 12. od 16.00 hodin.

 

 

Malé podzimní setkání knihovníků a informačních pracovníků

V pátek 4. 9. se sešly knihovnice z celého jihočeského kraje na "Malém podzimním setkání" v Městské knihovně v Chýnově. Slavnostně je přivítal pan starosta Mgr. Pavel Eybert v obřadní síni. Došlo při této příležitosti i k předání praporu SKIPu  od strakonické knihovnice knihovnici chýnovské. V Chýnově bude uložen až do příštího setkání. Knihovnice měly připraven bohatý program - návštěvu kostela Nejsvětější Trojice s výkladem, promítání filmu "Karel Klostermann básník Šumavy a Zbudovských Blat" režiséra Mgr. Z. Flídra, přednášku PhDr. J. Práška o literatuře týkající se Chýnova a večerní posezení v hospůdce na hřišti. Přespaly v penzionech "Bowling" a "Pacovka" a ráno pokračoval program návštěvou Bílkova domu a prohlídkou Šelemberku u Mladé Vožice. Setkání se dle vyjádření zúčastněných vydařilo

 

 

 

 "Grafiky a exlibris Miroslava Petříka"

Výstava od 1. 9. do 30. 9. 2009

„SRPEN 1968“

do Městské knihovny a Infocentra v Chýnově. Výstava začala v pátek 31. 7. 2009 od 18.00 hodin vernisáží. Během vernisáže byla projekce filmu ČT „Písně proti tankům“.

 

V pondělí 27.7.2009 se v naší knihovně uskutečnil koncert začínající rockmetalové skupiny Desert Of The Irony. Navštívilo jej asi třicet diváků z řad kamarádů a rodin. Další koncert této skupiny včas ohlásíme. Přijďte se podívat.

 

V červnu a červenci v knihovně vystavovala fotografie ze své cesty po Africe cestovatelka Simona Broukalová.

 

Městská knihovna a Infocentrum Chýnov uspořádaly tradiční zájezd s nejpilnějšími dětskými čtenáři

27. 5. 2009 jsme uspořádali zájezd nejpilnějších dětských čtenářů, tentokrát do muzea v Českých Budějovicích na velice krásnou výstavu "Karel Klostermann" a poté jsme zajeli do Římova podívat se na památnou lípu. Dětem se zájezd velice líbil a některé z nich se tam chystají znovu s rodiči.

Zájezdu se zúčastnil za školu Chýnov p. uč. Mládek, který dětem nabídl možnost vypracování příspěvku o našem výletu. Některé z nich Vám nabízíme:

 

Karel Klostermann a Strašín                         Šumavský spisovatel Karel Klostermann (1848-1923, zemřel ve svých 75 letech) se vícekrát zmiňuje ve svých spisech o Strašínu (Strašeni).

Napsal například román „Hostinný dům“, který vypráví o osudech lidí, kteří zde žijí a setkávají se v hostinci „U Václavíků“ ve Strašeni.
Ve Strašeni se odehrává i děj jeho povídek „Slepičí vojna“ a „Výstřel v lese“.
 
 
Jihočeské muzeum
V muzeu jsme viděli například pravěk a středověk jižních Čech. Lidé na Šumavě se živili nejen prací na poli a v lese, ale přilepšovali si i pytláctvím.
Nejvíce mě zaujaly skleněné housle, které byly vystaveny i v Chicagu. V roce 1933 na ně hrál Jan Kubelík.
 
Eliška Němečková, 5.B.
 
Výstava v Jihočeském muzeu
 
V muzeu jsou k vidění ukázky předmětů vyráběných podomácku ze dřeva a ze slámy pro vlastní potřebu, pro hospodářství a pro domácnost.
Byly tam také vystaveny dlouhé železné nebozezy na vrtání vodovodního potrubí, opěrka, lamačka na len a další předměty, v té době nepostradatelné. Vodovodní potrubí bylo vyráběno z kmene smrku.
 
 
Římovská lípa
 
V Římově stojí lípa, která byla zvolena stromem roku 2008. Je dutá a tak se do ní vešlo 55 lidí, tímto je zapsána v Guinessově knize rekordů. Lípě je 760 let.
Bylo mi líto, že jsme nemohli vlézt dovnitř.
 
nepodepsáno
 

 

Výstava staré Šumavy za dob našich prababiček, s průvodcem Karlem Klostermannem

Já a moje spolužačka Deniska jsme byly na výletě s Městskou knihovnou Chýnov.
Když jsme dorazili na místo, byla jsem netrpělivá. Vešli jsme do budovy, odložili oblečení a vešli do první místnosti, kde bylo snad vše o Karlu Klostermannovi.
Výstava je rozdělena do několika částí. V jedné jsou různě staré a rozličnými technikami zhotovené mapy staré Šumavy. V jiné místnosti je ukázána tehdejší těžba dřeva. A co mě na téhle části velmi zaujalo? Byla to kaplička sv. Jana Nepomuckého. Kaplička je vyrobena z jednoho jediného dubového kmene a byla dokončena koncem 19. století na Šumavě.
V další části je tehdejší práce se sklem, kde byly krásné ručně vyrobené housle. Dále si zde můžeme prohlédnout obrazy, tzv. podmalby, hlavně s náboženskou tématikou.
V další místnosti se můžeme pokochat tehdejší domácností, pak vyprávěním o řemeslu a domácké výrobě, kde jsou velmi zajímavé tehdejší kolíky na prádlo (vypadaly spíše jako takové vidlice).
V další části prohlédneme vše, co se týkalo zemědělství. Dále pak o průběhu roku na Šumavě, o zvycích – třeba o masopustu nebo o svatbě atd.
Poslední část je věnována poutím a městské domácnosti. Tady se mi líbila „váza“ s číškami, ze kterých se údajně pilo. Číšky se nedají postavit, takže alkohol se musel vypít naráz.
S prohlídkou jsme se rozloučili výstavou o objevované Šumavě.
 
Moc se mi výlet líbil, a proto bych všem přála, aby se někdy do Šumavského muzea také podívali.
 
Viktorie Dvořáčková
 
 
Šumava
 
Od dávných dob pokrýval území Šumavy prales. Lidé jím pronikali pouze po několika obchodních stezkách.
Lidská sídla vznikala na okraji divokých hvozdů. Dřevo bylo určeno k místní spotřebě – stavby, domácí zařízení, nářadí.
Lidé na Šumavě se živili nejen prací v lese a na poli, ale také si občas „přilepšili“ pytláctvím.
 
                                                                                                       Kateřina Hnátková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
spojenou s prodejem drobných dekorací
v prostorách Infocentra v Chýnově v době od 6. 4. 2009 do 17. 4. 2009.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noc s Andersenem

 

Na pátek 3. 4. 2009 jsme připravili ve spolupráci s družinou ZŠ Chýnov  Noc s Andersenem. Využili jsme nabídku manželů Mikulových z místní římskokatolické farnosti a vydali se s dětmi na návštěvu do chýnovského kostela Nejsvětější Trojice spojené s prohlídkou věže. Viděli jsme i čápa z výšky a na vlastní uši okusili sílu zvonů, když zrovna zvonily klekání. Prohlédli jsme si krásný parčík kolem kostela a od paní Mikulové jsme se dozvěděli  zajímavosti o náhrobních kamenech a srostlých stromech, které spojuje náhrobní kříž. Potom jsme se vrátili do knihovny, kde jsme si přečetli několik chýnovských pověstí, občerstvili jsme se, odpočinuli a pak už se děti a jejich paní učitelky odebraly k dalšímu programu a noclehu zpátky do školy. Už teď můžeme přemýšlet, jaký program připravíme pro příští Noc s Andersenem. 

 

 

 

 

Výstava Tvořivá dílna o. s. Fokus Tábor

 

V pátek 13. 3. 2009 byla vernisáží zahájena putovní výstava "Tvořivá dílna" občanského sdružení Fokus Tábor. Úvodního slova se ujal starosta Chýnova pan Mgr. Pavel Eybert , děti ze Základní školy Chýnov předvedly své krátké literární a hudební pásmo a s Fokusem přítomné seznámil jeho ředitel pan Pavel Kutil. Výstava prezentovala práci a výrobky klientů Fokusu. Jejich výrobky jsou velmi vkusné, praktické a pečlivě vypracované. Bylo možné je zakoupit nejen na naší výstavě, ale i v sídle Fokusu v Táboře pod Maredovým vrchem.

 

Výstava Istanbul

 Město Chýnov a Infocentrum Chýnov uspořádalo výstavu fotografií z cest známého táborského fotografa pana Járy Novotného "Istanbul“ v době od 19. 2. do 12. 3. 2009.

 

 

 

V sobotu 21. 2. 2009 se uskutečnila III. šperkařská a drátenická dílna od 14,00 hodin v Infocentru Městského úřadu v Chýnově. Zúčastněné maminky i děti si vyrobily krásné šperky a různé drobnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden knihoven

Každoročně začátkem října mají knihovny svátek. Letos od 6. října jsme slavili Týden knihoven. Při této příležitosti odpouštíme poplatky za zápisné do knihovny a za upomínky. Pro děti chystáme ve spolupráci se základní školou exkurze s výukou knihovnické informatiky. Zveme nejen děti, ale i všechny zájemce z řad dospělých. Týden knihoven má v Chýnově svoji tradici a využije jej velmi mnoho čtenářů.
D. Velasová a D. Mládková

 

 

 

 

Zájezd nejlepších dětských čtenářů s naší knihovnou Stalo se už tradicí, že Městská knihovna Chýnov ve spolupráci s Klubem přátel školy při ZŠ Chýnov pořádá zájezd pro nejpilnější dětské čtenáře. Letos jsme vybrali 37 dětí a objednali autobus. V pátek 23. května jsme vyjeli do Prahy, tentokrát na exkurzi do České televize na Kavčí hory. Prohlédnout si natáčení studia, dílny, kde se vše připravuje, kde objevíte všechna řemesla, od truhlářů, švadlen, elektrikářů, obuvníků, vlásenkářů, až po výtvarníky, kostyméry a další, to se jen tak každému nepodaří. Ve vstupní hale ČT na nás čekali dva průvodci, rozdělili jsme se na dvě menší skupiny a vyrazili. Nejprve jsme si prohlédli model celého areálu Kavčích hor, potkali jsme paní herečku Ivu Janžurovou a zpěvačku Lucku Vondráčkovou a pokračovali dál. V promítacím sále jsme shlédli film o historii a současnosti ČT. V tomtéž velikém sále jsou dva koutky, kde se natáčejí pořady Hledání ztraceného času p. Čáslavského a Úsměvy s Jaromírem Hanzlíkem. Viděli jsme také studio, kde se připravovalo natáčení pořadu Krásný ztráty Michala Prokopa, v dalším studiu bylo připraveno natáčení Pošty pro tebe, v největším studiu stavěli kulisy pro natáčení zcela nové pohádky. Spousta prostor vypadala, jako továrna na nábytek. V jednom malém studiu jsme si dokonce vyzkoušeli, jak se natáčí. Byly tam k dispozici různé kostýmy, paruky, rytířská zbroj a opravdová televizní kamera, se kterou si děti vyzkoušely filmové umění. Na závěr jsme dostali malé dárečky v podobě CD s písničkami. Myslím, že se zájezd dětem líbil. Doufáme, že v příštím roce budeme mít opět tolik šikovných a pilných dětských čtenářů a že pro ně budeme moci uspořádat nějaký další zajímavý zájezd. Současně bychom chtěli poděkovat Klubu přátel školy při ZŠ Chýnov, že nám svým finančním příspěvkem umožňuje tuto tradici udržovat. Daniela Velasová a Dagmar Mládková, Městská knihovna Chýnov

 

Městská knihovna a Infocentrum Chýnov, společně
s Městem Chýnov
uspořádaly
Vánoční výstavu 2008
 
 

Po roční odmlce, způsobené rekonstrukcí naší knihovny, jsme se vrátili k tradici vánočních výstav v Chýnově. Tentokrát byla umístěna do nového prostoru našeho Infocentra. Tradiční vystoupení dětí z Mateřské školy a Základní školy v Chýnově na vernisáži výstavy bylo velice  milé. Při vernisáži byla pokřtěna nová kniha "Chýnovsko, svědectví starých pohlednic a fotografií" autorů Jiřího Kohouta, dr. Jiřího Práška a kolektivu sběratelů, spojená s autogramiádou. Velký počet návštěvníků jak vernisáže, tak i samotné výstavy svědčí o její oblíbenosti a úspěchu. 

 

 

 

NONSTOP čtení Bible v Chýnově

Bible je nejrozšířenější a nejčtenější knihou v dějinách lidstva. Ať už jde o filosofii, literaturu, výtvarné umění, hudbu, architekturu, právo či politiku, naše civilizace zjevně či skrytě čerpá z biblického poselství a vede s ním stálý dialog. Znát postavy, příběhy a výroky této Knihy knih patří k základům vzdělanosti každého člověka.

 S nadčasovým poselstvím Bible se nyní můžete seznámit v současné, čtivé češtině. Na Velikonoce 2009 vyjde Bible v překladu 21. století. Nový český překlad usiluje o maximální věrnost původním hebrejským, aramejským a řeckým textům, zároveň však chce oslovit dnešní čtenáře, ať už jsou zvyklí čerpat z této knihy inspiraci pro každý den, anebo ji otevírají poprvé.
 Při příležitosti vydání biblického překladu 21. století proběhne Celonárodní čtení Bible Velikonoce 2009, nad nímž převzal záštitu ministr kultury ČR, pan Václav Jehlička. Během této akce bude Bible předčítána na mnoha místech naší republiky (registrováno je již na 60 míst). Jedním z měst, ve kterém se k Celonárodnímu čtení Bible můžete připojit, je i Chýnov.
Dovolujeme si Vás proto pozvat na veřejné nonstop čtení Bible, které bude probíhat v parku naproti kostelu Nejsvětější trojice ve dnech 10. 4. 2009 (od 7:00 hod.) do 12. 4. 2009 (do 23:59 hod.). Doufáme, že i díky vašemu přispění se nám během této doby podaří přečíst celou Bibli.
V rámci akce bude možno zakoupit Bible v překladu 21. století ve výrazné slevě. V době nočního klidu a při hrubé nepřízni počasí bude čtení probíhat v prostorách Městské knihovny v Chýnově.
Nonstop čtení Bible v Chýnově pořádá Církev bratrská ve spolupráci s Městskou knihovnou Chýnov a za podpory místní ekumény. O dalších podrobnostech se můžete informovat prostřednictvím emailu: okubu@centrum.cz, tel.: 608251078, nebo též na www.bible21.cz.
Za pořadatele Ondřej Kubů
 

 

 

_________________________

 

 

 

Od května do poloviny června jste mohli shlédnout výstavu k 20. výročí úmrtí pana vikáře Josefa Komínka, kterou uspořádala římskokatolická farnost v Chýnově.

 

 

 

 

 

Velikonoční výstavu